Ako to vlastne začalo

Ako sa zrodila myšlienka zorganizovať cyklomaratón Bratislava – Jasná.

Píše sa rok 1989. Pri pohľade z Chopku do slovenských dolín počas jarnej lyžovačky pán Dušan Kvasnica predniesol vetu netušiac, čo jeho slová spôsobia „Čo keby sme sa sem vybrali na bicykloch?“ kolegovi a kamarátovi Jozefovi „EFA“ Tóthovi. Ako známi poznajú vášnivého športovca Efu (A ZAKLADATEĽA TEJTO AKCIE), tomu viac ani nebolo treba.

Vlastne to nebolo iba tak. Z tejto vety sa ešte v ten deň stala stávka. Že či sa táto trasa dá zvládnuť „za dvadsaťštyri hodín“. Oponenti sa chytali za bruchá od smiechu a okamžite stávky lietali, že trasu o dĺžke okolo 290 km „za dvadsaťštyri hodín“ je prejsť nemožné. Tak sa na štart prvého neoficiálneho ročníka postavili štyria nadšenci, označovaní všeobecne za bláznov.

Treba však spomenúť, že trasa viedla Považím a v ceste nestáli prevýšenia, iba dĺžka. Po obrovskom výkone sa niekedy okolo desiatej večer dopotácala do cieľa iba dvojica Jozef „EFA“ Tóth a Dušan Kvasnica. Stávkujúci, ktorí prehrali vyplatili svoje dlžoby k všeobecnej spokojnosti dvoch víťazov. A takto nejako sa začal prvý neoficiálny ročník.

1990 

A je tu druhý neoficiálny ročník. Už v plnej réžii Jozefa „Efu“ Tótha. A krédo roka bolo: “Sťažme si to! Ja pôjdem cez Donovaly, vy ostatní opäť Považím.” Stávky sa opäť začali uzatvárať. Jozef „EFA“ Tóth si na pomoc zavolal Sigiho Valentina a Jozefa Trabalku. Dušan Kvasnica chcel staviť na istotu a prizval si na pomoc kolegov taxikárov, zabezpečil si sprievodné vozidlá, kaloricky výživnú stravu, lekára a naplánoval dobre prestávky. Naopak trojica mala iba jedno sprievodné auto, ktoré ich dobehlo až pred Hronskou Dúbravou. Vzorným striedaním na špici sa trojici, ktorá nemala správy o rýchlosti pohybu súperov, podarilo dosiahnuť priemernú rýchlosť vyše 27km/hodinu. Tá stačila na to, aby predbehli taxikárov o celé dve hodiny. Navyše ako sa neskôr taxikári priznali, že si skrátili trasu prevezením sa v aute približne 70 km úseku. Gyr, Chata Koliesko Nízke Tatry.

1991

V rok u1991 sa opäť 8 nadšencov cyklistiky stretlo a vydalo sa do Tatier, ako inak, na bicykloch. Silnejší pomáhali pri ťahaní slabších. Slabší neskoršie nasadli do auta. Ale až do cieľa prišli iba dvaja takí, čo nepoužili žiadnu pomoc. Na druhý deň ráno na svahoch Chopku kde chytal horský bronz Jozef „EFA“ Tóth, prišiel s plánom, ktorého základná myšlienka sa dá zhrnúť do niekoľkých slov: Zapojiť do akcie sponzorov a otvoriť tak účasť pre všetkých cyklistických nadšencov.

1992

Píše sa rok 1992 a začali sa intenzívne hľadať sponzori. V prvom rade ponúkol ubytovanie v Juniorhoteli Jasná vtedajší riaditeľ pán Jozef Deák. Založil špeciálne konto na toto podujatie, zriadil akési informačné centrum v tomto cieľovom bode. Navyše zabezpečil dopravu osôb a bicyklov z Jasnej do Bratislavy. Druhým najväčším sponzorom bolo ROCK FM RÁDIO s generálnym riaditeľom pánom Ľubomírom Zemanom, ktorý vzal akciu pod svoje krídla. Cez vlastné vysielanie zariadil propagáciu akcie. A akcia sa stala verejnou záležitosťou. Poďakovanie patrí aj ďalším menším 10-tkam sponzorov, bez ktorých by sa to zorganizovať nedalo. No a štartuje sa prvý oficiálny ročník vtedy pod menom ROCK FM RÁDIO CYKLOMARATÓN.

1993

Rok 1993 sa organizuje 2 oficiálny ročník ROCK FM RÁDIO CYKLOMARATÓNU. Predovšetkým sme sa pokúsili eliminovať snahu registrovaných aktívnych cyklistov urobiť z tohoto podujatia preteky. Už od začiatku bolo toto podujatie myslené pre cyklistov amatérov. Ako aj v prvom ročníku tak aj v tomto Ing Ľuboš Zeman ponechal meno rádia na krytie akcie Cyklomaratónu Bratislava – Jasná a prisľúbil zariadenie aj tretieho ročníku cyklomaratónu. Poďakovanie parilo určite aj ďalším menším 10-tkam sponzorov bez ktorých sa to neobišlo. V tomto roku bol počet štartujúcich limitovaný kvôli kapacite ubytovania na 100. A najväčšia zmena bola v spôsobe občerstvenia v cieli keďže sa švédske stoly neosvedčili. Preto sa celé občerstvenie vydávalo na lístky.

1994 a ďalšie ročníky

Rok 1994 ako predchádzajúce dva ročníky tak aj tento sa niesol pod meno ROCK FM RÁDIA keďže celá mediálna propagácia bola zabezpečená z éteru tohoto rádia. Ako aj predchádzajúci rok tak aj tento bol limitovaný počet uchádzačov kvôli kapacite Hotela. V Rok 1995 sa trať Cyklomaratónu Bratislava – Jasná predĺžila o 8,4 kilometrov a tak sa prelomila 300 kilometrová hranica a trať merala 301 kilometrov. V tomto roku sa Cyklomaratón Bratislava – Jasná stal najdlhším amatérskym cyklistickým podujatím na Slovensku. V Rok 2003 v snahe vám ponúknuť znova najdlhší cyklomaratón na Slovensku sme trasu upravili na celkovú dĺžku podujatia na 315km keďže dĺžku nášho podujatia prekonal iný náročný cyklomaratón. Až do roku 2004 sa Cyklomaratón Bratislava – Jasná niesol pod menom ROCK FM RÁDIO CYKLOMARATÓN. Dlhých 13 rokov bolo RÁDIO ROCK FM hlavným mediálnym partnerom tohoto podujatia. Zabezpečovalo reklamu, prinášalo aktuálne informácie z podujatia, ako aj zostrihy rozhovorov od účastníkov podujatia. Veľké poďakovanie patrí aj ostatným veľkým sponzorom ako Radenska, Euro – Building, a.s, Landis & Gyr, Chata Koliesko Nízke Tatry.


Zopár fotografií z nasledujúcich ročníkov

1994

Počasie nám nie vždy prialo. Vôľa prísť do cieľa bola však silnejšia.

1995

Z roka na rok sa počet účastníkov postupne zvyšoval. Prilby sa vtedy ešte veľmi nenosili.

1997

Ne tejto fotografii to už vyzerá ako v cieli. Je to však len jedna z pravidelných prestávok.

2001

Tu na prvej fotografii je pán Milan Černek (v žltej prilbe). Pán Černek zatiaľ absolvoval každý oficiálny Efatón, ako on nazýva toto podujatie. Má ich teda za sebou už 30. Druhá fotografia ukazuje, že aj v prípade fyzického hendikepu človek v sebe nájde dosť sily aby prešiel celú túto trasu. Tretia fotografia dokumentuje hygienické návyky počas pauzy pri rieke Hron.

2003

Jedna z mála pekných fotografií Pohronia.

Neznáme ročníky

Ak by niektorí z Vás dokázali rozoznať o ktoré ročníky sa jedná na fotografiách nižšie, budeme radi ak nám dáte vedieť mailom, alebo cez FB.